Kronik Hastalara Elektrik Tüketim Yardımı

Yardım Türü
SAĞLIK

Yardım Programı
Kronik Hastalara Elektrik Tüketim Desteği 

Kapsamı
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından 2828 sayılı Kanun kapsamında Evde Bakım Yardımı almayan, kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı olan 3294 sayılı Kanun kapsamındaki hastaların yaşadığı hanelere Elektrik Tüketim Desteği, Kesintisiz Güç Kaynağı Desteği ve Birikmiş Elektrik Borcu Desteği verilmesi şeklinde yardımlar yapılmaktadır.

Başvuran
Hastanın kendisi, Hastanın sağlık gerekçesiyle evden çıkamayacak durumda bulunması söz konusu ise hastanın vekili, vasisi veya velisi tarafından hasta adına başvuru yapılabileceği gibi bu kişilerin bulunmaması durumunda hastanın hanesinde Vakıf personeli tarafından da başvuru alınabilir.

Kimler Faydalanır
Evde Bakım Yardımı almayan, 3294 sayılı Kanun kapsamındaki kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı olarak hayatını sürdürmek durumunda kalan kişiler

Evrak
TC Kimlik Kartı
Sağlık Raporu
Vakıftan temin edilen Başvuru Formu

Tutar
Elektrik Tüketim Desteği kapsamında cihazın tüketim düzeyine göre aylık 200 TL’ye kadar destek verilmektedir.
Kesintisiz Güç Kaynağı Desteği ve Birikmiş Elektrik Borcu Desteği  için üst sınır belirlenmemiş olup, Vakıf mali imkânlarınca yapılabilmektedir.

Ödeme Dönemi
Elektrik Tüketim Desteği ödemeleri aylık, Birikmiş Elektrik Borcu Desteği ve Kesintisiz Güç Kaynağı Desteği tek seferlik yapılmaktadır.