Projeler

GELİR GETİRİCİ PROJE UYGULAMALARI

Hiçbir sosyal güvencesi olmayan ve küçük yardım veya eğitim ve öğretim imkanı sağlanması halinde topluma faydalı hale getirilecek, üretken duruma geçirilebilecek kişilere; geri ödemeli olarak ilk 2 yıl ödemesiz, sonraki 6 yıl altı eşit taksit şeklinde 8 yıl faizsiz olarak maksimum 15.000TL proje desteği verilebilmektedir. Bu kapsamda, Vakfımız aracılığıyla bir vatandaşımıza "Plastik Atıkların Hammaddeye Dönüştürülmesi" projesi, bir vatandaşımıza da “Çini İşlemeciliği ve Seramik Atölyesi” projesi kapsamında 30.000 TL proje desteği sağlanmıştır.

PROJE UYGULAMALARIMIZ

71Evler Toplum ve Aile Destek Merkezi

Vakıf tarafından Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü Fon Kurulu tarafından kabul edilen 71 Evler Toplum ve Aile Destek Merkezi projesi kapsamında; Eskişehir Odunpazarı ilçesinde, 71 Evler mahallesi merkez olmak üzere Emek, Erenköy, Gündoğdu ve Çankaya mahallelerinde yaşayan kadınlardan, sahip oldukları eğitim seviyesi ve yaşadıkları sosyal çevrenin yapısına bağlı olarak dezavantajlı konumda bulunanlar ile farklı nedenlerle işsiz olanların sosyal ve ekonomik konumlarını güçlendirecek ortamın sağlanması amacıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi ve İşkur İl Müdürlüğünün ortaklığında geleneksel el sanatları kursları ile istihdam amaçlı teknik ve mesleki eğitim kurslarının yürütülebilmesi için 2017 yılının Ocak ayında faaliyete başlayan Toplum ve Aile Destek Merkezimiz 2018 yılında da faaliyetini sürdürmüş olup toplam 854 kadın sertifika sahibi olmuştur.

Yıldıztepe Toplum ve Aile Destek Merkezi

Vakıf tarafından Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü Fon Kuruluna tarafından kabul edilen Yıldıztepe Toplum ve Aile Destek Merkezi projesi kapsamında; Eskişehir Odunpazarı ilçesinde, Yıldıztepe mahallesi merkez olmak üzere Yıldıztepe, Yenikent, Gültepe, Göztepe, Büyükdere mahallelerinde yaşayan kadınlardan, sahip oldukları eğitim seviyesi ve yaşadıkları sosyal çevrenin yapısına bağlı olarak dezavantajlı konumda bulunanlar ile farklı nedenlerle işsiz olanların sosyal ve ekonomik konumlarını güçlendirecek ortamın sağlanması amacıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi ve İşkur İl Müdürlüğünün ortaklığında geleneksel el sanatları kursları ile istihdam amaçlı teknik ve mesleki eğitim kurslarının yürütülebilmesi için 2017 yılının Ocak ayında faaliyete başlayan Toplum ve Aile Destek Merkezimiz 2018 yılında da faaliyetini sürdürmüş olup toplam 907 kadın sertifika sahibi olmuştur.

Evde Yaşlı ve Hasta Bakımı Hizmeti Projesi

Sosyal Hizmet Destek Projeleri kapsamında, İlçemiz sınırları içerisinde yaşayan yaşlı, özürlü ve bakıma muhtaç durumda bulunan vatandaşlarımıza yönelik olarak hazırlanan Sosyal Hizmet Destek Projesi, ilk olarak 2014 yılında uygulanmaya başlanmış olup 2021 yılı itibarı ile “Yalnız Değilsiniz Vefa Sosyal Destek Projesi” adıyla 150 haneye ev temizliği, kişisel bakım, tıbbi ve psikolojik destek, hastane refakat, resmi iş ve işlemlerin yürütülmesi gibi hizmetler vermeye devam etmektedir.

Gönül Soframız Projesi:

Sıcak Yemek Dağıtımı İlçemizde ikamet eden yaşlı, engelli, günlük ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken vatandaşlarımıza 2014 yılından bu yana Ramazan ayı boyunca iftarlık sıcak yemek dağıtımı yapılmaktadır. Son olarak 2021 yılı Ramazan ayında yaklaşık 100 haneye günlük, iftarlık sıcak yemek dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

Ramazan Ayı Erzak Kolisi ve Çocuk Kolisi

Vakfımız 3294 sayılı kanun kapsamındaki vatandaşlarımıza erzak kolisi dağıtımı yapmaktadır. İlçemizdeki 84 mahallede bulunan vatandaşlarımızın başvuruları beklenmeksizin adreslerine erzak kolileri teslim edilmektedir. Ayrıca 2015 Ramazan ayından itibaren ihtiyaç sahibi ailelerimizin çocuklarına özel olarak hazırlanmış Çocuk Paketi dağıtılmaktadır.

AB Gençlik Programı Avrupa Gönüllü Hizmeti

Vakfımız Avrupa Birliği Bakanlığı Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi’nden akreditasyon almış ve Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) kapsamında gönderen ve koordinatör kuruluş olarak tanınmıştır. Bu kapsamda Vakfımız yapılacak projede AB ülkelerine gönüllü hizmetleri kapsamında gitmek isteyen gençlerimize yardımcı olacaktır.

Tüp Bebek Projesi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Acıbadem Sağlık Grubu’nun işbirliğiyle hayata geçen “Ailelerin Umut’u gerçek oluyor” projesiyle 2500 aileye çocuk sahibi olma imkanı sağlandı. SYD Vakıfları tarafından tespit edilen 2 bin 500 ailenin, konaklama masrafları yine SYD Vakıfları tarafından karşılandı, tedavi giderleri ise Acıbadem Sağlık Grubu tarafından üstlenildi. Proje kapsamında vakfımızdan yardım alan 4 aileye tüp bebek tedavisi uygulandı ve 1 aile çocuk sahibi oldu.

Resmen Evleniyoruz

Proje; vatandaşlarımızın resmi nikahlı olmaması nedeniyle başvuramadıkları, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca verilen; “Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardım Programı, Şartlı Nakit Transferi Yardım Programı, Muhtaç Asker Aileleri Yardım Programı ”gibi düzenli merkezi yardımlardan faydalanabilmelerine imkân tanımaktadır.

Temizim, Sağlıklıyım, Mutluyum

Sağlıklı bebeklerin mutlu bir ailenin temelini oluşturacağı düşüncesiyle başlatılan proje, bebeklerimizin en temel ihtiyaçlarını karşılamayı ve ailelerine destek olmayı hedeflemiştir. Bu kapsamda ŞNT yardımı alan vatandaşlarımızın 0-1 yaş aralığındaki çocuklarına “bebek bezi ve ıslak mendil” yardımı yapılmaktadır.

İyi ki Doğdun

Vakfımızdan yardım alan ailelerimizin çocuklarının doğum günleri, yaş gruplarına uygun olarak seçilen çeşitli hediyeler ile kutlanmaktadır.

Dünya’ya Hoş Geldin Bebek

Proje kapsamında bebeğin doğumundan itibaren zaruri ihtiyaçları (bebek beşiği, bebek arabası, biberon seti, bebek bakım seti, hastane çıkış seti, bebek kıyafetleri ve bebek bezi) vakfımızca doğum hediyesi olarak karşılanmaktadır.

Çocuğum, Üniversiteliyim

8 ile 14 yaş aralığındaki öğrenciler, Anadolu Üniversitesi’nin Çocuk Üniversitesi Programı kapsamında Üniversitenin çeşitli bölümlerinde (Eğlenceli Matematik, Sivil Havacılık, Doğada Matematik ve Evrenin Derinlikleri, Ben de Karikatür Çiziyorum Müziğin Dünyası vb.) eğitimlere katılmışlardır. Çeşitli müzelere, eğitim kurumlarına ve kültür parklarına geziler düzenlenmiştir.

Takdiri, Teşekkürü Topla Gel

Eğitim öğretim dönemi sonunda, Takdir veya Teşekkür belgesini Vakfımıza getiren öğrencilerimize başarılarını ödüllendirmek adına çeşitli hediyeler verilmektedir.

İlk Yardım Hayata Bağlar

ŞNT yardım programından faydalanan annelerimizin ilkyardım, önleyici sağlık ve güvenlik tedbirleri konusunda yetersiz ve bilinçsiz oldukları tespit edilmiş ve bu vatandaşlarımıza proje kapsamında ilk yardım eğitimi verilmiştir. Proje sayesinde olası kazalarda ilk müdahaleyi yapabilecek duruma gelmeleri sağlanmıştır.

Bir Kitap Okudum

Vakfımıza kayıtlı ailelerin çocuklarına engin bir ufuk açmaları, bilgilerine bilgi katmaları ve boş vakitlerini verimli değerlendirilmeleri amacıyla seçme klasiklerden oluşan bir dizi kitap armağan edilmektedir.

Aileler Öğreniyor, Çocuklar Eğleniyor

Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Özel Eğitim Bölümü, Zihin Engellilerin Eğitimi Anabilim Dalı öğretim elemanları tarafından 2022 sayılı kanundan faydalanan Özel Gereksinimli Birey Ailelerine Yönelik Eğitim Programı düzenlenmiştir. Proje ile velilere; Kabul Süreci, Yasal Haklar, Hizmetlere Ulaşma ve Becerilerin Kazandırılması eğitimi verilmiştir. Aileler yukarıdaki konular hakkında eğitim alırken çocukları da, Zihin Engellilerin Eğitimi Anabilim Dalı öğrencileri ile çeşitli etkinlikler gerçekleştirmişlerdir.

Askıda İftar

Askıda İftar Projesi ile hedefimiz; kimsesizlerin kimsesi olmak, yolda kalmış ya da iftara yetişemeyen kardeşlerimizin iftar yapmalarına vesile olmak, dularına ortak olmak ve böylelikle içimizdeki paylaşma ve dayanışma kültürünü canlı tutmaktır. İlçemizin merkezi üç noktasına yerleştirdiğimiz “Askıda İftar” panosuna iftar saatine kısa bir süre kala Vakfımız personelince iftar kumanyaları asılmakta ve özellikle bu bölgede bulunan hasta yakınlarının, ihtiyaç sahiplerinin, öğrencilerin, mültecilerin, iftara yetişemeyeceklerin... iftar yapabilmeleri sağlanmaktadır.

Oyuncak Evimiz

Her sene belirli dönemlerde yüzlerinde bir tebessüm oluşturma amacıyla yapmakta olduğumuz oyuncak dağıtımlarına devam ediyoruz. Dönemsel olarak verdiğimiz oyuncak hediyelerimizi bu sene mağaza konseptine taşıyoruz ve kalıcı hale getirerek bütün bir yıla yayıyoruz. “Bir oyuncak bir hayal” sloganıyla hayata geçirdiğimiz proje kapsamında çocuklarımıza paylaşma duygusu ve kardeşlik sevgisini yaşatmak adına yaş grupları dahilinde çeşitli hediyeler sunuyoruz. Her yaşa hitap eden oyuncakları çocuklarımız kendileri seçip alabiliyor. Oyuncak evimizde çocuklarımızı bekleyen pek çok hediyemiz bulunuyor ve bu eğitici öğretici oyuncaklarla onları sevindirmeye devam ediyoruz. Unutmadan söyleyelim Oyuncak Evimize yetişkinleri kabul edemiyoruz :-)

Yetim Gülerse Dünya Güler

"Bir kimse sırf Allah rızası için bir yetimin başını okşarsa, elinin dokunduğu her saç teline karşılık ona sevap vardır". (Ahmed ibn i Hanbel, Müsned, V, 250.) Ramazan Ayı’nda her kesimle kucaklaşarak, birlikte iftar yaparak paylaşmanın hazzını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Vakfımız tarafından düzenlenen iftar yemeğinde sığınmacı ve Türk öksüz/yetim çocuklarımız ve aileleri de olmak üzere bir araya geldik. Kılıçoğlu Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen iftar yemeği sonrasında çocuklarımız, vakıf personelleri gözetiminde çeşitli oyunlar oynayıp birlikte fotoğraf çektirdiler. Programımızın sonunda ise öksüz ve yetim çocuklarımız vakıf tarafından çeşitli hediyeler verilerek evlerine bırakıldılar.

65 Yaş Üstü Yaşlı İftarı

Vakfımızca paylaşma ve dayanışma ayı olan Ramazan Ayın'da soframızı ve gönlümüzü yıllarca gecesini gündüzüne katarak büyük fedakarlıklar içinde evlatlarını büyüten ve ülkeye kahramanlar yetiştiren büyüklerimize açtık. İftar programı münasebetiyle şehrin havasından uzak huzurlu bir ortamda yaşlılarımızın hoşça vakit geçirmeleri sağlandı.

İlk Orucum İlk İftarım

Proje kapsamında çocuklarımızı sevindirmeye devam ediyoruz. Vakfımızdan yardım alan sığınmacı ve Türk vatandaşlarımızın çocuklarına bu yıl ilk oruçlarını tutmaları sebebiyle harçlıklarını ve oyuncaklarını dağıttık. Sevinçlerini paylaştık.

Bir Dünya Oyuncak!

Günün büyük bölümünü tarlalarda çalışarak geçiren mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarının da hoş ve eğlenceli vakit geçirebilmesi amacıyla "Bir Dünya Oyuncak" projesi hayata geçirilmiş ve bu proje ile çocuklarımıza, yaş gruplarına uygun çeşitli oyuncaklar hediye edilmiştir.

Temizlik Sağlıktır

Proje kapsamında mevsimlik tarım işçilerine yönelik "Temizlik Seti" dağıtımı yapılmaktadır. Yaz döneminde tarlalarda çalışmak üzere ilçemize gelen mevsimlik tarım işçilerinin ve özellikle de çocuklarının, daha sağlıklı ve hijyenik ortamda yaşamlarını sürdürebilmeleri ve çeşitli hastalıklardan korunabilmeleri amacıyla vakfımızca genel temizlik ve kişisel bakımlarının sağlanabilmesi için temizlik seti hazırlanmış ve dağıtımı yapılmıştır.

Bir Yatak Bir Dünya

Vakfımız sosyal sorumluluk kapsamında çeşitli projeler üretmekte ve yürütmektedir. Bu kapsamda yatağa bağımlı hastalarımızın bir nebze de olsa rahat bir yaşam sürebilmeleri amacıyla “Bir Yatak Bir Dünya” projesi hayata geçirilmiştir. “Bir Yatak Bir Dünya” projesiyle İlçemizde ikamet eden ve yaşamını yatağa bağımlı sürdürmek zorunda kalan hastalarımıza Vakfımızca; el kumandası ile çalışan, elektrik motorlu ve pozisyonu ayarlanabilen hareketli hasta yatakları temin edilerek yorgun bedenlerine umut olunması hedeflenmektedir. Vakfımızca 11 hastamız için son sistem hasta yatağı satın alınmış ve adreslerine götürülerek kendilerine teslim edilmiştir. Ayrıca yatakların kullanımı ve pozisyonlarının ayarlanmasıyla alakalı hem kendilerine hem de yakınlarına gerekli eğitimler verilmiştir.

Minik Ayaklar Üşümesin

Vakfımıza kayıtlı ailelerin çocuklarına kışlık ayakkabı ve bot dağıtımı yapılmaktadır. Proje kapsamında 3294 sayılı kanun kapsamında olan ve vakfımızdan yardım alan aileler belirlenerek kışlık ayakkabı ve bot dağıtımı yapılmıştır.

ÖZEL GÜN VE HAFTALARDA YAPILAN ETKİNLİKLER

Anneler Günü, Dünya Kadınlar Günü, Yaşlılar Haftası, Dünya Engelliler Günü, 18 Mart Şehitleri Anma Günü, 19 Eylül Gaziler Günü Etkinlikleri

Özel gün ve haftalarda, vatandaşlarımızla çeşitli etkinlikler (Ev ziyaretleri, Toplu yemek, çeşitli hediyeler verilmesi v.s) düzenlenmektedir.

Mevsimlik Tarım İşçilerine Yönelik Etkinlikler

Tarımsal faaliyetlerin yoğun olduğu yaz aylarında Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizden gelip, ilçemizin toplam 9 köyünde geçici olarak ikamet eden mevsimlik tarım işçilerine, vakfımız tarafından; erzak kolisi, kişisel ve genel temizlik ihtiyaçlarını karşılamak üzere temizlik malzemesi, çocuklar için oyuncak ve kitap yardımları yapılmaktadır. Ayrıca ramazan ayında iftar yemeği verilmektedir.